Kable grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe możemy zrealizowac a pomocą kabli grzejnych jednostronnie albo dwustronnie zasilanych.

Kable grzejne to rozwiązanie najtańsze, jeśli chodzi o inwestycję w porównaniu do innych systemów grzejnych
(maty, folie). Ogrzewanie kablami grzejnymi należy jednak odpowiednio wcześnie zaplanować, najlepiej na etapie projektu domu lub mieszkania, ewentualnie przy okazji większego remontu.

Kable grzejne montowane są do siatki montażowej ułożonej na warstwie izolacji cieplnej i zalane warstwą wylewki betonowej najczęściej grubości ok.5cm.

Najlepszym wykończeniem podłogi z zatopionymi kablami grzejnymi są wykończenia z kamienia naturalnego lub terakoty. Można jednak z powodzeniem stosować inne wykończenia podłóg, np. wykładziny dywanowe, panele podłogowe czy parkiet.

Decydując się na takie wykończenie podłogi musimy pamiętać, aby miało ono atest na stosowanie przy ogrzewaniu podłogowym. Projektując ogrzewanie należy stosować kable grzejne o odpowiednich parametrach i mocy grzejnej w zależności od planowanego wykończenia podłogi.
Do wykonania ogrzewania podłogowego możemy zastosować kable grzejne jednostronnie i dwustronnie zasilane o mocy jednostkowej od 10 do 18W/mb.

UWAGA

Kable grzejne dostarczane są jako gotowe zestawy grzejne o określonej mocy i długości, wyposażone w przewód zasilający. Kabli grzejnych nie wolno skracać!

W ofercie naszej firmy znajdują się zestawy grzejne o mocach od 160W do 4800W.

Stosując kable grzejne możemy uzyskiwać  różne moce na 1 m2 ogrzewanej podłogi w zależności od  oraz przeznaczenia ogrzewanego pomieszczenia od 60 – 160W. Odpowiednią moc uzyskuje się  poprzez układanie kabli w różnych odstępach.

Zasady doboru

Dobór odpowiedniego typu kabla grzejnego oraz odpowiedniej mocy zależy od wielu czynników. Powinien on uwzględniać:

  • szczegółową kalkulację strat ciepła dla ogrzewanego pomieszczenia podaną w W/m2,
    obliczoną przez projektanta lub architekta,
  • rodzaj wykończenia podłogi,
  • jaką funkcję ma spełniać ogrzewanie podłogowe

Następnie należy obliczyć powierzchnię podłogi wolną od stałej zabudowy. I dopiero wtedy można przystąpić do doboru odpowiedniego zestawu grzejnego. Jeśli zależy nam na szybkim nagrzewaniu podłogi obliczona moc powinna być zwiększona, jednak powinna uwzględniać wartości max dla danego wykończenia podłogi (drewno, panele itp.).

Polecane termostaty

Do sterowania pracą kabli grzejnych zaleca się stosowanie elektronicznych termostatów wyposażonych w czujnik temperatury podłogi. Rozwiązanie takie daje nam możliwość kontroli temperatury podłogi niezależnie od temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jeśli dodatkowo zastosujemy termostat z możliwością programowania (LCC-1 (OCC2) lub LTE-19), zyskujemy możliwość utrzymywania komfortowej temperatury tylko w określonych przez nas godzinach. W pozostałym czasie termostat obniży temperaturę do wartości ekonomicznej. Podnosi to znacznie komfort i ekonomikę  użytkowania systemu grzejnego.

Zapewniamy bezpłatny dobór i wycenę systemu grzejnego.

kable grzejne
ce-ce-f018961d

Zalety kabli grzejnych

  • równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu
  • niewidoczny system grzejny
  • niskie koszty inwestycyjne
  • możliwość stosowania różnych wykończeń podłogi
  • prosta obsługa

© 2019 TOM-EL, Tel.:+48 695 85 42 45 | tom-el@tom-el.com.pl Agencja interaktywna Migomedia